ظریف در مجلس چه گفت؟

محمد جواد ظریف به همراه علی اکبر صالحی رییس سازمان انرژی اتمی برای ارایه گزارشی از نتایج مذاکرات هسته ای ایران و 1+5 و تقدیم برنامه جامع اقدام مشترک در جلسه علنی امروز (سه شنبه) مجلس حضور یافت.

 وزیر امور خارجه گفت: با توافق ایران و 1+5 طرح صهیونیستی امنیتی سازی ایران فروپاشید.

به گزارش پایگاه خبری «تیک» (Tik.ir)،  محمد جواد ظریف به همراه علی اکبر صالحی رییس سازمان انرژی اتمی برای ارایه گزارشی از نتایج مذاکرات هسته ای ایران و 1+5 و تقدیم برنامه جامع اقدام مشترک در جلسه علنی امروز (سه شنبه) مجلس حضور یافت.

وی با بیان این که یک هفته پیش در چنین روزی توافق تاریخی بین ایران و 6 کشور به ظاهر قدرتمند جهانیان قرار گرفت، افزود:در این مذاکرات طولانی و نفس گیر با توکل به خدا و پشتیبانی مردم بر همگان ثابت شد که جمهوری اسلامی ایران با 6 کشور به ظاهر قدرتمند دنیا مذاکره می کند اما باج نمی دهد.

وزیر امور خارجه ادامه داد: شدت عصبانیت معاندین جمهوری اسلامی ایران و در رأس آنها رژیم صهیونیستی به خوبی نشان دهنده تسلیم آنان و تحکیم اقتدار منطقه ای و جهانی جمهوری اسلامی ایران است.

ظریف با بیان این که با توافق ایران و 1+5 طرح صهیونیستی امنیتی سازی ایران فروپاشید

، اظهارداشت: جای تعجب ندارد که شاهد جیغ و دادهای نخست وزیر عصبانی آن رژیم و توسل او به کنگره آمریکا برای رأی منفی به توافقی هستیم که از دید او حاضر است خودش را بکشد تا جلوی این توافق که برای رژیم صهیونیستی خطری جبران ناشدنی را به دنبال دارد، بگیرد.

ظریف همچنین خطاب به ملت بزرگ ایران گفت: فرزندان شما در این مذاکرات برای 6 کشور به ظاهر قدرتمند دنیا و نماینده عالی اتحادیه اروپا روشن کردند که هیچکس هرگز نباید ایرانی را تهدید کند.

وی یادآور شد: فرزندان شما بر همگان روشن کردند غنی سازی و تحقیق و توسعه مرتبط با آن و اصولا هیچ یک از تأسیسات هسته ای ما هیچ گاه تعطیل نخواهد شد.

وی ادامه داد: تاکید کردند به صراحت که برنامه موشکی و تسلیحاتی ما به هیچکس صرف نظر از قدرت ادعایی اش ارتباطی ندارد و روشن کردند که اگر کسی در منطقه باید پاسخگو باشد، این آمریکا و غرب است که در فلسطین و یمن و سوریه با سلاح هایش مردم بیگناه به خاک و خون می کشند.

رییس تیم مذاکره کننده هسته ای ایران ادامه داد: عجیب نیست آیپک به همین منظور تبلیغات چندین میلیون دلاری به راه انداخته تا از تصویب توافق خطرناک جلوگیری کند هیچ گاه رژیم منفور صهیونیستی در میان متحدین خود تا این حد منزوی نبوده است.

ظریف همچنین گفت: توافق هسته ای در سطوح مختلف کلان یا خرد، بین المللی ، منطقه ای و داخلی، زاویه راهبردی، زاویه تحریم ها و زاویه برنامه درازمدت هسته ای می توان ارزیابی کرد.

وی افزود: از هر سطحی این مساله را تحلیل کنیم، نباید فراموش کرد که هر توافقی به هر حالی یک بده و بستان است و هر طرف بخشی از خواسته های خود را برای تحقق بخش مهم تر صرفنظر می کند تا جایی که داده ها و ستانده های دو طرف متعادل شود.

وی در ادامه ضمن تشریح داده ها و ستانده های ایران و گروه 1+5 اظهارداشت: اهداف کلیدی جمهوری اسلامی ایران که برای رسیدن به آنها پافشاری کردیم اکنون برجام در قالب ستانده های ایران به شمار می رود که اینها عبارتند از حفظ عزت و اقتدار جمهوری اسلامی ایران، تثبیت برنامه هسته ای، غنی سازی و حفظ راکتور آب سنگین که مورد شناسایی قرار گرفت.

وزیر امور خارجه خاطرنشان کرد: رفع تحریم ها و پایان دادن 6 قطعنامه تحت فصل هفتم که نه تنها تحریم را بر مردم ایران تحمیل بلکه برنامه هسته ای ایران را ممنوع و جلوگیری از تقویت توان موشکی ایران را به وظیفه بین المللی تبدیل کرده بودند.

ظریف یادآور شد: برای طرف مقابل خواسته کلیدی عدم دسترسی ایران به سلاح هسته ای از طریق محدودیت ها و نظارت ها بود و آنچه که بدست آورد به رغم همه رجزخوانی ها تحصیل حاصل است چرا که براساس آموزه های دینی و انسانی و در فتوای رهبر معظم انقلاب ایران هیچ گاه دنبال سلاح هسته ای نبوده و نیست و ایجاد اطمینان از این امر بدیهی امتیاز خاصی نیست.

وی ادامه داد: برخی محدودیت ها و نظارت های متناسب در توافق بین المللی پذیرفته می شود و محدودیت هایی که برای دوره زمانی مشخص بوده و تاریخ انقضا مشخصی دارد به طوری که هیچ یک از نیازهای کشور تعطیل نمی شود.

وی خاطرنشان کرد: نظارت هایی که امکان سوءاستفاده از آنها نیست و اطلاعات مخیل امنیت را در دسترس بیگانگان قرار نمی دهد.

وزیر امورخارجه همچنین گفت: علاوه بر تثبیت اقتدار و عزت، ستانده عملی و بزرگ ترین دستاورد ما مهر تایید شورای امنیت سازمان ملل بر غنی سازی در ایران است و در تاریخ 70 ساله شورای امنیت بی سابقه است، شورای امنیت همه 6 قطعنامه قبلی که تحت فصل هفتم منشور ملل متحد صادر شده است و غنی سازی ایران را تهدید علیه صلح و امنیت بین الملل شناسایی و آن را ممنوع کرده بود، حال همان شورا با تصویب قطعنامه ای دیگر که در کلیت خود تحت فصل هفتم منشور نیست نه تنها برنامه هسته ای ایران را مشروع و قانونی پذیرفت بلکه کشورهای دیگر را تشویق کرد برای توسعه آن با ایران همکاری کند.

ظریف افزود: از آن مهم تر آینده تجاری و صنعتی غنی سازی ایران را هم به رسمیت شناخت و غنی سازی ایران بدون یک روز توفق ادامه خواهد یافت.

وی تصریح کرد: براساس طرح مدون و علمی در 8 سال نخست برنامه جامع اقدام مشترک با پذیرش محدودیت ها نه تنها برنامه هسته ای را تثبیت می کند بلکه برنامه های علمی و کاربردی لازم را برای تحقیق و توسعه پیشرفته و حرکت در غنی سازی صنعتی و تجاری با بهره برداری از سانتریفیوژهای پیشرفته در اقتصادی ترین شکل برقرار می شود.

رییس دستگاه دیپلماسی ایران ادامه داد: نه تنها در این زمینه از توان دانشمندان غیور ایرانی بهره خواهد برد بلکه از پیشرفته ترین دستاوردهای علمی جهان نیز بهره مند می شود.

ظریف همچنین گفت: در طراحی علمی 15 ساله ایران به ظرفیتی می رسد که برای 5 نیروگاه هسته ای کافی است و اینها امتیازاتی است که برای بسیاری از کشورهای دنیا تنها آرزویی دست نیافتنی است.

وی افزود: اجازه دهید نام نبرم از کشورهای بسیار نزدیک به آمریکا که فقط برای این که آمریکا و متحدان آنها برایشان یک یا چند نیروگاه هسته ای بسازند باید از حق غنی سازی صرف نظر کنند و امروز با غبطه به نتیجه پایمردی مردم ایران می نگرند.

رییس تیم مذاکره کننده هسته ای، ستانده های دیگر ایران در مذاکرات هسته ای را لغو یکجای تحریم های مالی و اقتصادی شورای امنیت سازمان ملل، آمریکا و اتحادیه اروپا که در مورد پرونده هسته ای وضع شده اند عنوان کرد و اظهار داشت: این تحریم ها به طور یکجا در روز اجرایی شدن توافق و بقیه در قالب محدودیت های موقت در فاصله چند ساله برداشته می شود.

وی گفت: جمهوری اسلامی ایران برای گرفتن امتیازی که برای کشورها ورود ممنوع بوده است توانسته امتیاز مضاعف رفع تحریم های ظالمانه شورای امنیت ، آمریکا و اروپا را بگیرد، البته از ابتدا این تحریم ها غیرقانونی و نامشروع بوده است.

وزیر امور خارجه یادآور شد: هیچ گاه ادعا نکرده و نمی کنیم که برنامه برجام کاملا به نفع ایران است، تاکید می کنم که اصولا مذاکره بده و بستان است و تا زمانی که هر دو طرف به میزان قابل توجهی از خواسته های خود نرسند، توافق شکل نمی گیرد و برای رسیدن به خواسته ها در محدودیت ها و نظارت ها نرمش ها و انعطاف هایی داشته ایم که این نرمش ها هدفمند و با محاسبه کافی است.

ظریف خاطرنشان کرد: همانند کشتی گیری که در مثال حکیمانه رهبر معظم انقلاب برای برنده شدن و تثبیت امتیاز بزرگ، امتیاز کوچک تر می دهد و مهم نتیجه نهایی و دستی است که به علامت پیروزی بالا می رود.

وی در ادامه به مصاحبه اختصاصی توماس فریدمن نویسنده روزنامه نیویورک تایمز با رییس جمهوری آمریکا اشاره کرد و گفت: وی در این مصاحبه از اوباما می پرسد 6 قدرت یک طرف بودند و ایران به تنهایی در طرف دیگر، چرا نتوانستیم از این اهرم طوری استفاده کنیم که توان ایران را برای تبدیل شدن به یک کشور در آستانه اتمی شدن گرفته و زیرساخت های غنی سازی آن را از بین ببریم، این سوالی است که امروز مطرح می شود.

رییس دستگاه دیپلماسی ایران یادآور شد: وی هیچ نمی گوید جمهوری اسلامی ایران تسلیم شد اگر صحبت تسلیم است، تسلیم قدرت های بزرگ در برابر خواست مردم بزرگ و دلاور ایران است.

ظریف به شکست پروژه اسلام هراسی، ایران هراسی و شیعه هراسی اشاره کرد و اظهار داشت: زیرساخت های هسته ای کشور حفظ می شود و برنامه هسته ای با روند معقول ادامه می یابد و براساس ضرورت های علمی و اقتصادی برنامه هسته ای به کشوری دارای فناوری هسته ای صنعتی تبدیل می شویم.

وی درباره مساله تحریم ها نیز گفت: تحریم های اقتصادی و مالی در حوزه های بانکی، مالی، نفت، گاز، پتروشیمی، بیمه و حمل و نقل که به بهانه پرونده هسته ای توسط اتحادیه اروپا و آمریکا وضع شده بود از ابتدای توافق به طور کامل لغو و متوقف می شود.

رییس تیم مذاکره کننده هسته ای ایران ادامه داد: علاوه بر این، ممنوعیت تحصیل دانشجویان در رشته های مرتبط با دانش هسته ای که به شیوه غیرمتمدنانه بر مردم ایران تحمیل شده بود به طور کامل لغو می شود و برای اولین بار پس از سه دهه تحریم ممنوعیت خرید هواپیمای مسافربری مرتفع شده و امکان بازسازی ناوگان هوایی و ارتقاء ایمنی پروازهای کشور فراهم می شود.

ظریف افزود: علاوه بر این دهها میلیارد دلار درآمدهای نفتی و سایر درآمدها که در چند سال گذشته به دلیل تحریم های غیرقانونی آمریکا در خارج از کشور مسدود شده بود به خزانه بازخواهد گشت.

وی گفت: همچنین محدودیت فروش نفت ایران منتفی می شود و صادرات فرش و خشکبار به بازارهای جهانی امکان پذیر می شود.

رییس دستگاه دیپلماسی ایران تصریح کرد: خدماتی همچون نقل و انتقال مالی، فعالیت های بانکی، بیمه ، سوئیفت ، فاینانسپ، تجارت با ایران، پرداخت وام های بلاعوض و وام های ترجیحی ، تجارت فلزات گرانبها، الماس، اسکناس، نرم افزار، کشتیرانی و کشتی سازی و حمل و نقل را از دیگر بخش هایی عنوان کرد که از یوغ تحریم های ظالمانه خارج شده است.

ظریف یادآور شد: بانک مرکزی، شرکت کشتیرانی ، شرکت ملی نفت ایران، شرکت ملی نفت کش و شرکت های تابعه آن، ایران ایر، بانک ها و موسسات کشور و حدود 800شخصیت حقیقی و حقوقی ایران از شمول تحریم ها خارج و دسترسی ایران به حوزه های تجاری و فناوری مالی و انرژی تسهیل می شود و برای اولین بار ممنوعیت شعبات شرکت های آمریکایی در ایران لغو می شود.

وی خاطرنشان کرد: همچنین آمریکا و اروپا متعهد شدند از اعمال تحریم های جدید مرتبط با صنعت هسته ای ایران اجتناب و از اعمال تحریم های گذشته خودداری کنند.

وزیر امور خارجه گفت: همکاری بین المللی در زمینه صنعت صلح آمیز هسته ای براساس قطعنامه شورای امنیت که تا دیروز غیرقانونی بود، امروز کشورها را به همکاری با ایران تشویق می کند.

ظریف ادامه داد: نیروگاه های هسته ای، رآکتورهای مدرن، تولید سوخت هسته ای، تحقیق و توسعه بر روی فناوری های پیشرفته هسته ای نه تنها ممنوع نیست بلکه حوزه همکاری با ایران اعلام شده است و براساس تصویب برجام، تمامی قعطنامه های شورای امنیت سازمان ملل علیه برنامه هسته ای ایران لغو می شود و تنها برخی محدودیت ها به جای ممنوعیت های شداد و غلاظ قبلی قید شده است که این هم در قالب ضمیمه قعطنامه آمده است که این محدودیت ها در مقایسه با تحریم های گذشته برعلیه برنامه موشکی و تسلیحاتی ایران ناچیز است بلکه حتی می توانیم حقوقمان را تثبیت کنیم و این محدودیت ها جزیی از توافق ما با 1+5 براساس برجام به حساب نمی آید و بنابراین رعایت نشدن آنها به معنای نقض توافق نیست.

وی در بخش دیگری از سخنانش به بندهای قعطنامه 1929 در زمینه ممنوعیت فعالیت های موشکی ایران اشاره کرد و اظهارداشت: بر اساس آن کشورها برای ممانعت از دستیابی ایران به این فناوری سازوکار راستی آزمایی و درخواست غیرالزام آور برای خودداری از فعالیت در حوزه موشک های بالستیک برای حمل کلاهک طراحی شده تبدیل شد که البته جمهوری اسلامی ایران هیچ گاه دنبال آن نبوده و نخواهد بود و این محدودیت هم تاثیری بر روی برنامه موشکی ما نخواهد داشت.

رییس دستگاه دیپلماسی ایران خاطرنشان کرد: تحریم های شدید تسلیحاتی علیه کشور لغو و برخی محدودیت ها جایگزین می شود، امکان واردات و صادرات تجهیزات دفاعی به صورت موردی فراهم می شود که این هم منحصر به ضمیمه قطعنامه است و رعایت نشدن آن تاثیری بر پابندی به برجام نخواهد داشت ضمن این که این محدودیت ها پس از 5 سال به طور کامل لغو می شود.

ظریف ادامه داد: همچنین خرید اقلام حساس با کاربرد دو منظوره از طریق سازوکار کمیسیون مشترکی که ایران نیز از اعضای آن تسهیل می شود به علاوه تامین نیازهای دفاعی حتی از این مراحل نیز مستثنی شده است.

وی خاطرنشان کرد: زمانی به اهمیت تغییرات اساسی نسبت به قطعنامه های سابق پی می برید که توجه کنید تا چند ماه قبل اکثریت اعضای گروه 1+5 به دنبال حفظ تمامی تحریم های 35 گانه اشاعه ای، تسلیحاتی و موشکی با حفظ عبارات خطرناک بودند ولی با مقاومت محکم فرزندان شما مردم به این حد آن هم خارج از چارچوب توافق رضایت دادند.

ظریف همچنین گفت: البته ما مواضع خود را به طور شفاف و صریح در بیانیه ای که دیروز پس از تصویب قطعنامه صادر و به عنوان سند شورای امنیت ثبت شد منعکس شده است.

وی با بیان این که شاخصه های توافق خوب با رعایت خطوط قرمز و چارچوب های ترسیم شده رهبر معظم انقلاب است، یادآور شد: تیم مذاکره کننده مفتخر است که در دوسال مذاکرات همواره رعایت خطوط قرمز و چارچوب ها را در سرلوحه خود قرار داده و از ابتدای مذاکرات بسیاری از خطوط ترسیمی به تدریج محقق شد.

وزیر امور خارجه، پذیرش حق غنی سازی ایران، حفظ ماهیت اراک، عدم نظارت بر برنامه های موشکی و تسلیحاتی، عدم ورود به بخش های غیرهسته ای، لغو تحریم های مالی و اقتصادی و تحریم های شورای امنیت را از جمله خطوط قرمز تعیین شده اعلام کرد.

ظریف اظهار داشت:در چند ماه گذشته و با نزدیک شدن به پایان مذاکرات که مباحث حساس تر می شد خطوط قرمز نیز دقیق تر شد و ما با جدیت آن را پیگیری کردیم و همانگونه که به محضر رهبر معظم انقلاب رساندم در حد توان اکثریت خط قرمزها را رعایت کردیم.

وی تصریح کرد: تحریم های اقتصادی و مالی مرتبط با پرونده هسته ای به طور کامل در روز توافق لغو و در روز اجرایی شدن به طور اتوماتیک برداشته می شود، تحریم های تسلیحاتی و موشکی ابتدا به صورت محدودیت و بعد از مدتی معین برداشته می شود ضمن این که نقض اینها نقض توافق محسوب نمی شود و علاوه بر این تحریم های اشاعه ای هم لغو شده و از طریق کانالی با عضویت ایران انجام می شود.

وی در ادامه به همزمانی لغو تحریم ها و متناظر بودن اقدامات دو طرف اشاره کرد و گفت: با امضای توافق متناظر بودن اقدامات دو طرف که از خواسته های راهگشای رهبر معظم انقلاب بود ، مدنظر قرار گرفت و ابتدا شورای امنیت سازمان ملل تمامی قطعنامه های خود را قبل از شروع اقدامات ایران در روز گذشته به رغم مخالفت های کنگره آمریکا لغو کرد و بنابر اصرار جمهوری اسلامی ایران و برخی اعضای 1+5 مقرر شد تا هیچ اقدامی قبل از لغو تحریم های شورای امنیت صورت نگیرد.

وزیر امور خارجه با بیان این که این ها به معنای کاستن از اختیارات جمهوری اسلامی ایران برای طی مراحل قانونی تصویب نیست، اظهار داشت: پیش از شروع اقدامات ایران طرف های آمریکایی و اروپایی تحریم های خود را قانونا و رسما لغو یا متوقف می کنند و بخشی از اقدامات همزمان با اثربخشی اقدامات ایران است به طوری که همزمان با اقدامات هسته ای ایران طرف مقابل هم اقدامات لازم را برای اجرا و آماده سازی رفع تحریم ها و همچنین توجیه بنگاه ها انجام می دهند.

ظریف اضافه کرد: علاوه بر این براساس برجام تدوین مقررات و دستورالعمل های داخلی لغو تحریم ها با هماهنگی جمهوری اسلامی ایران صورت می گیرد همانگونه که آژانس بین المللی انرژی اتمی اقدامات مشخص ایران را تایید می کند مورد مخالفت رهبری قرار ندارد و ایران نیز اقدامات متناظری برای راستی آزمایی رفع تحریم ها در روند مشورت ها انجام خواهد داد.

وی همچنین گفت: اصل متناظر بودن در زمان بندی لغو تحریم ها توسط کنگره و ارایه پروتکل الحاقی به مجلس جهت بررسی و تصویب رعایت شده است.

وی ادامه داد: در بحث راستی آزمایی اقدامات ایران قبل از برداشته شدن عملی تحریم ها همانگونه که اشاره شد خطوط قرمز رعایت شده و نقش آژانس نقشی کمی است و همان گونه که دو سال گذشته این نقش را در مورد اجرای توافق ژنو اجرا کرده، برای حصول اطمینان از صحت عملکرد آژانس در موضوع موارد اختلافی گذشته که به غلط به آن پی. ام . دی می گویند جدول زمان بندی اجرای توافق به گونه ای طراحی شده است که قبل از کسب اطمینان لازم هیچ اقدامی در حوزه هسته ای توسط ایران انجام نخواهد شد.

ظریف گفت: در مراحل بعدی نیز دوره های زمانی معین دیده شده و هیچ چیز من جمله پایان رسیدگی شورای امنیت، رفع محدودیت های تسلیحاتی و یا رفع محدودیت های موشکی موکول به گزارش محتوایی آژانس نخواهد بود و این به رغم تاکید دو ساله طرف های مذاکره کننده بوده است.

وی اضافه کرد: البته توانسته ایم این امتیاز را بگیریم که اگر آژانس زودتر توانست به نتیجه گیری در مورد عدم وجود فعالیت های اعلام نشده توسط ایران برسد محدودیت ها زودتر برداشته شود بنابراین به نفع ما می تواند اقدام کند، اما به ضرر ما اجازه ندادیم اقدام کند.

رییس دستگاه دیپلماسی در بخش دیگری از سخنان خود درمورد تاسیسات نظامی و دانشمندان هسته ای اظهار داشت: در توافق اخیر بین ایران و آژانس برای حل و فصل موضوعات باقیمانده که با نظارت دقیق دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی انجام شد به گونه ای اقدام شده است که تمامی ملاحظات ایران رعایت خواهد شد.

ظریف یادآور شد: در آینده نیز همه نظارت ها بر طبق روش های معمول بین المللی در قالب پروتکل الحاقی خواهد بود و به صراحت ذکر شده درخواست ها با در نظر داشتن حقوق حاکمیتی ایران و در حداقل ضرورت خواهد بود و هدف دخالت در فعالیت های مرتبط با امنیت ملی ایران را دنبال نمی کند.

وی همچنین گفت: در بحث دوران محدودیت ها تاکید بر حفظ خط قرمز رهبری مبنی بر این که محدودیت غنی سازی به ویژه تحقیق و توسعه باید زیر 10 سال باشد، اصلی ترین محور مورد اختلاف و از دعواهای عمده در مذاکرات بود که تا آخرین لحظات نیز ادامه یافت و در نهایت همانطور که در متن برجام است دورهی 8 ساله برای محدودیت برنامه غنی سازی و تحقیق و توسعه به صراحت ذکر شده است و پس از آن برنامه ایران برای غنی سازی سیر طبیعی تجاری شدن را با شیب معقول طی می کند و باز هم برای رعایت نگرانی های رهبر معظم انقلاب و مردم بزرگوار ایران تحقیق و توسعه ادامه می یابد.

وی ادامه داد: پیشرفت ترین سانتریفیوژها مراحل منطقی توسعه خود را ادامه خواهد داد و دو موردی که با سر و صداهای زیاد به عنوان دوره های 20 و 25 ساله از سوی کاخ سفید مطرح می شوند، محدودیت نیست که خلاف خطوط قرمز باشد بلکه صرفا اقدامات شفافیت ساز مثل نظارت بر معادن است که پس از بررسی های کارشناسانه نه تنها مشکلی برای کشور ایجاد نمی کند بلکه از بسیاری از اتهامات در آینده که می تواند به درخواست های غیر منطقی منجر شود، جلوگیری می کند.

وزیر امور خارجه در ادامه با اشاره به خطوط قرمز تعیین شده در فردو گفت: در این سایت 6 زنجیره و 1044 ماشین با کلیه زیرساخت ها باقی می ماند، 2 زنجیره به فعالیت بدون گاز به کار خود ادامه می دهد و 4 زنجیره نیز در جای خود باقی می ماند، خطوط قرمزها تا حد ممکن رعایت شده و به رهبری نیز گزارش شده است.

وی ادامه داد: در مورد اراک هم تمامی خطوط قرمزها به طور کامل رعایت شده به طوری که ماهیت آب سنگین آن در مدرن سازی به طور کامل حفظ می شود و طراحی مفهومی راکتور اراک توسط دانشمندان کشورمان صورت گرفته و ضمیمه توافق شده است و در ضمیمه 5 توافق صریحا قید شده است که هر اقدامی در اراک برای خروج قلب رآکتور پس از توافق ایران و چین و دیگر اعضای علاقمند صورت می گیرد تا نگرانی رهبری هم مدنظر باشد.

رییس تیم مذاکره کننده هسته ای ایران ادامه داد: مجوز این اقدام که دارای یک ممنوعیت شدید در قطعنامه های قبلی شورای امنیت بود بر اساس ماده 41 منشور ملل متحد در قطعنامه دیروز شورای امنیت داده شده و نگرانی رهبری در مورد تولید سوخت در داخل در متن اصلی و ضمیمه آن تصریح شده است که ایران امکان تولید سوخت در داخل خاک خود را دارد.

ظریف خاطرنشان کرد: حتی ذکر شده است که کمیسیون مشترک باید در این زمینه به ایران کمک کند و همچنین آمده است که سوخت راکتور اراک بعد از سوخت اولیه در ایران ساخته می شود و در صورتی که سوخت ساخته شده در ایران با کمک بین المللی دارای استانداردهای لازم باشد از محدوده 300 کیلوگرمی خارج است و ذخایر غنی شده از بین نخواهد رفت، یا در داخل به اورانیوم طبیعی تبدیل می شود و یا در مقابل دریافت آن فروخته می شود و به این ترتیب نه تنها ایران وارد بازار فروش انحصاری مواد غنی شده می گردد بلکه تحریم فروش مواد اولیه هسته ای به ایران که 35 سال است اعمال می شود با دستور شورای امنیت برداشته می شود.

وی با اشاره به این که یک بند دیگر از قطعنامه دیروز ذیل ماده 41 این مجوز را صادر می کند، گفت: این که چرا در چند جای قطعنامه از ماده 41 ذکر شده است تمامی موادی که برای لغو تحریم ها به شورای امنیت مربوط است به ویژه رفع تحریم ها از دیروز امکان خرید و فروش اورانیوم و امکان بازسازی اراک فراهم شده است و ما مجبور نیستیم منتظر روز اجرای آن باشیم.

وزیر امور خارجه گفت: بر خلاف خواسته طرف های مذاکره کننده هیچ کدام از سانتریفیوژها و زیر ساخت های آنها از کشور خارج و منهدم نمی شود و قلب اراک نیز در کشور نگهداری می شود.

ظریف ادامه داد: خودداری از پذیرش بازرسی و یا قبول ممنوعیت در حوزه دفاعی و موشکی از دیگر خطوط قرمز تعیین شده بود که به طور کامل در توافق حاصل شد و حتی در قطعنامه به صورت قابل قبولی تامین شده و به محضر رهبری نیز گزارش شد.

به گفته وی، این دستاورد با مقاومت فرزندان ایران در تیم مذاکرات هسته ای بدست آمده است در حالی که طرف مقابل خواسته های خود را مبنی بر نظارت و راستی آزمایی در برنامه موشکی به طور کامل کنار گذاشت و در قطعنامه 2231 که ممنوعیت شدید برنامه موشکی ایران از اقدام اجرایی قابل پیگرد و حتی قابل پیشگیری با اقدامات قهرآمیز ذیل فصل 7 در قطعنامه 1929 خارج و به یک محدودیت غیر الزام آور تبدیل شد و تمامی سازوکارهای نظارتی حذف شد.

وی از نمایندگان خواست بند 9 اجرایی توافق و بند ماقبل آخر مقدماتی قطعنامه 1929 را با دقت مطالعه و آن را با بند 3 ضمیمه 2 قطعنامه 2231 مقایسه کنند.

وزیر امور خارجه ادامه داد: متوجه خواهید شد که چه تحول مهمی در این زمینه اتفاق افتاده است و همچنین تغییر نحوه اشاره به موشک های بالستیک که به صورت محتوایی دگرگون شده و به جای عبارت موشک های بالستیک دارای قابلیت حمل سلاح هسته ای در قطعنامه های قبلی همانند 1540 و 1887 به این شکل تغییر یافته است که موشک های بالستیک که برای قابلیت حمل سلاح هسته ای طراحی شدند تغییر یافت.

وی ادامه داد: همانگونه که در بیانیه آورده ایم و من نقل قول می کنم از بیانیه «توانمندی های نظامی ایران از جمله موشک های بالستیک منحصرا برای دفاع مشروع هستند و این تجهیزات برای قابلیت حمل سلاح های هسته ای طراحی نشده اند و بنابر این خارج از حیطه یا صلاحیت قطعنامه شورای امنیت و پیوست های آن است.

ظریف تصریح کرد: موضوع موشک و خرید و فروش سلاح صراحتا خارج از توافق و تنها جزیی از قطعنامه است که عدم اجرای آن تخلف از توافق محسوب نخواهد شد؛ این امر در متن برجام تصریح شده و در بیانیه جمهوری اسلامی ایران توضیح داده ایم که نقل قول می کنم «جمهوری اسلامی ایران تفاهم مشترک و توافق صریح همه شرکت کنندگان در برجام را مورد تاکید قرار می دهد که بر مبنای آن، مفاد قطعنامه 2231 شورای امنیت در تایید برجام، به مثابه مفاد برجام نبوده و به هیچ وجه نمی تواند اجرای برجام را تحت تاثیر قرار دهد».

وزیر امور خارجه افزود: همچنین برای تاکید بر حقوق کشور در تامین نیازهای دفاعی و همکاری با متحدین در مبارزه با افراط و تروریسم در بیانیه جمهوری اسلامی ایران تصریح کرده ایم که «دولت جمهوری اسلامی ایران مصمم است به طور فعال برای ارتقا صلح و ثبات در منطقه در مواجه با تهدید تروریزم و افراط گرایی کمک کند؛ ایران نقش پیشرو خود را در مبارزه با این خطر ادامه خواهد داد و آماده است با همسایگان خود و جامعه بین المللی در پرداختن به این تهدید مشترک جهانی به طور کامل همکاری نمایند؛ علاوه بر این جمهوری اسلامی ایران تدابیر لازم برای تقویت توانمندی های خود به منظور حراست از استقلال، حاکمیت و تمامیت ارضی خود در مقابله با هر گونه تجاوز و همچنین مقابله با تهدید تروریزم در منطقه را ادامه خواهد داد».

ظریف خطاب به نمایندگان مجلس گفت: دیروز قطعنامه شورای امنیت صادر شد، قطعنامه ای که حاصل بده، بستان زیاد است ولی برجام را مورد تایید قرار داده و به این وسیله برنامه غنی سازی ایران را مورد شناسایی قرار می دهد؛ این یک قطعنامه منحصر به فرد در تاریخ شورای امنیت به شمار می رود که دارای ویژگی هایی است.

ظریف افزود: این نخستین بار در تاریخ شورای امنیت است که کشوری با مذاکره و بدون جنگ یا تسلیم و بدون اجرای الزامات 6 قطعنامه فصل هفتمی منشور از زیر با ر تحریم ها و نظارت شورای امنیت آزاد می شود؛ بر خلاف 6 قطعنامه قبلی، این قطعنامه تحت ماده 25 منشور و نه تحت ماده 41 از فصل هفت صادر شده است.

وی ادامه داد: البته به دلیل اعمال تحریم ها ، قطعنامه های قبلی ذیل ماده 41، لغو آنها و مقررات مربوط به لغو آنها نیز لاجرم باید در ماده 41 در متن قطعنامه شکل گیرد اما این، به آن معنا نیست که برنامه هسته ای ایران ذیل ماده هفت به عنوان تهدیدی علیه صلح امنیت بین المللی به شمار رود؛ همانطور که در بند 7 مقدمه قطعنامه آمده است، این قطعنامه نمایانگر یک تغییر بنیادین در رویکرد شورای امنیت نسبت به ایران است.

وزیر امور خارجه گفت: برای نخستین بار در تاریخ شورای امنیت است که کشور هدف در تدوین قطعنامه مورد مشورت و مذاکره قرار گرفته است که چنین اقدامی در تاریخ شورای امنیت سابقه ندارد.

رییس دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران افزود: با ضمیمه شدن برجام به قطعنامه شورای امنیت، شورای امنیت رسما برنامه هسته ای ایران را علی رغم همه قطعنامه های خود می پذرید؛ دیگر چیزی به نام تحریم در قطعنامه وجود ندارد؛ حتی در ضمیمه آن؛ آن دسته از تحریم های غیر اقتصادی که قرار بود در فاصله معقولی لغو شوند، تنها به برخی محدودیت های موقت تبدیل شده است که تاریخ انقضا دارند و هیچ ساز و کاری برای ضمانت اجرای آن همچون کمیته تحریم و پانل کارشناسی دیگر وجود نخواهد داشت؛ قطعنامه جدید، رژیم تحریمی شورای امنیت را در کل بر می چیند.

ظریف افزود: نکته در یکی دو روز گذشته به صورت ناقص و حتی مخاطره آمیز مطرح شده و باید اصلاح شود و من تکرار می کنم که برجام به صراحت بین مفاد قطعنامه و برجام تفکیک قایل شده و قطعنامه را جزیی از برجام نمی داند و لذا نقض احتمالی قطعنامه را نقض برجام محسوب نمی کند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود تصریح کرد: این به آن معنی است که همچنان که رهبر معظم انقلاب فرمودند، تمام قابلیت های دفاعی و حریم امنیت کشور حفظ می شود و سیاست های منطقه ای جمهوری اسلامی دستخوش تغییر نخواهد شد و ما به سیاست حمایت از متحدین خود در منطقه برای مقابله با افراط و تروریسم ادامه خواهیم داد.

ظریف در پایان تشریح ویژگی های منحصر به فرد قطعنامه شورای امنیت، گفت: قطعنامه 2231 دارای نقشه کامل راه از ابتدا تا انتها است و همه گام ها تا زمان لغو خود و خاتمه در شورای امنیت را پیش بینی کرده است؛ به عبارت دیگر این آخرین قطعنامه شورای امنیت در خصوص موضوع هسته ای ایران خواهد بود و به همین دلیل است که برخی مفاد آن پیچیده و یا حتی برای برخی از دوستان نگرانی ایجاد کرده است.

وی افزود: من از دوستان خواهش می کنم به تلاش ها و دست و پا زدن های برخی کشورها برای جلوه دادن شکل دیگری از این وضعیت توجه نکنید، قطعنامه ها صریح است، نامه ها بی ارزش.

ظریف در مورد برگشت پذیری تحریم ها و بازگشت قطعنامه های قبلی نیز اظهارداشت: بازگشت پذیری صرفا در قطعنامه مطرح نشده است و موضوع بازگشت پذیری یکی از موضوعات برجام است و یک وضعیت دو طرفه است که جمهوری اسلامی ایران به همان میزان می تواند از آن بهره مند شود.

وی افزود: البته چون قطعنامه با تحریم ها سر و کار دارد، به ناچار بحث بازگشت پذیری با تحریم ها سر و کار دارد اما این به آن معنی نیست که بازگشت پذیری منحصر به تحریم ها باشد.

وزیر امور خارجه اضافه کرد: در روند و مکانیسم ساز و کار برگشت پذیری، روندی جدی و نسبتا زمان بری تعیین شده که این اقدام را از امکان بهانه گیری توسط اعضا مصون می دارد؛ نهایتا جمهوری اسلامی ایران اعلام کرده است که در قطعنامه هم به آن اشاره شده که در صورتی که به هر دلیلی تحریم های شورای امنیت به شکل کامل یا ناقص برگردد، جمهوری اسلامی ایران خود را موظف به اجرای تعهدات داوطلبانه خود در برجام نخواهد کرد؛ در متن جمهوری اسلامی اعلام کرده ایم که در این صورت جمهوری اسلامی ایران نسبت به همکاری با آژانس تجدید نظر خواهد کرد.

ظریف تصریح کرد: یک نشریه آمریکایی دیروز مدعی شد که این اقدام، هزینه بازگرداندن تحریم ها را بالا برده و قدرت بازدارندگی بالایی در مقابل بازگشت پذیری ایجاد کرده و آن را محدود به موارد نقض گسترده برجام کرده است.

وی خطاب به نمایندگان مجلس گفت: این روند، به خصوص برای بازگرداندن تحریم های شورای امنیت روند آسانی نیست و برای کشوری که قصد داشته باشد بدون نقض فاحش توافق از سوی ایران، تحریم ها را با بهانه گیری برگرداند هزینه سیاسی سنگینی به دنبال خواهد داشت که نتیجه آن، بی توجهی جامعه بین المللی و بی اعتبار شدن قطعنامه و عدم اجرای آن توسط کشورها خواهد بود.

رییس دستگاه دیپلماسی کشور افزود: سیل ورود بنگاه های اقتصادی به ایران بزرگ ترین مانع برای چنین اقدامی خواهد بود که دولتمردان آمریکایی به شدت از آن نگران بوده و هستند.

ظریف افزود: البته آنچه که مانع واقعی این بهانه جویی ها است، اقتدار و قدرت ایران است و مهم این است که ظرفیت بازگشت پذیری در برنامه هسته ای ایران بسیار بالاست و حتی بر خلاف تصور عمومی، منتقدین آمریکایی توافق اعلام کرده اند که سرعت بازگشت ایران به مراتب بالاتر از سرعت توان آمریکا برای بازسازی ساختمان در هم ریخته تحریم هاست که 12 سال است برای ساختن آن تلاش کرده اند؛ روزی که این ساختمان در هم بپاشد دیگر بنای آن ممکن نخواهد بود.

وی ادامه داد: طرف مقابل همواره در برابر لغو یکجای قطعنامه های شورای امنیت مخالفت می کرد و و تنها حاضر به تعلیق کوتاه مدت قطعنامه ها بود؛ نهایتا در یک مذاکره طولانی و نفس گیر در برابر تصمیم غرب و خواست راهبردی ما برای لغو یکباره همه قطعنامه های شورای امنیت، این روش آنهم به صورت متقابل و با تامین بسیاری از نیازها و ضرورت های ما مورد قبول قرار خواهد گرفت.

وزیر امور خارجه با تاکید بر این که هر مذاکره ای بده بستان است، گفت: باید ببینیم چه می دهیم و چه می گیریم.

ظریف افزود: برجام به اعتراف تحلیلگران جهانی، جایگاه ایران را بعنوان بزرگ ترین قدرت منطقه تثبیت و تحکیم کرده است؛ قدرتی که در عین پیگیری سیاست های اصولی خود در مقابل نظام سلطه، می تواند یکی از بزرگترین و طولانی ترین بحران های بین المللی را به شیوه مذاکره حل و فصل کند و در عین حال همه ظرفیت ها و توانایی های برنامه هسته ای خود را حفظ کرده و با برخورداری از همکاری بین المللی، به مسیر منطقی برای رسیدن به ظرفیت تجاری و صنعتی، با آخرین استانداردهای بین الملی، با نشاط و آرامش ادامه دهد.

وی تصریح کرد: ما از این پس و در صورت طی مراحل قانونی، به دقت رفتار طرف مقابل را رصد خواهیم کرد و در برابر هر گونه تخلف و زیاده روی همانگونه که در طول 36 سال گذشته و 22 ماه گذشته ایستادگی کردیم، ایستادگی خواهیم کرد.

وزیر امور خارجه یادآور شد: فارغ از دسته بندی های سیاسی، عزت و خودباوری ملت بزرگ و دلاور ایران را پاسداری کنیم

ظریف در بخش پایانی سخن خود خطاب به مردم ایران، گفت: آنچه به دست آمده، حاصل کار گروه مذاکره کننده نیست؛ این توافق، نتیجه و تجلی عزت و اقتدار ملی است؛ به تعبیر رهبر معظم انقلاب در نماز عید سعید فطر «حدود 12 سال است 6 کشور بزرگ جهان تلاش می کنند ایران را از پیگیری صنعت هسته ای اش باز دارند و همانگونه که برخی گفته اند پیچ و مهره های هسته ای ایران را به کلی باز کنند اما امروز مجبور شده اند گردش چند هزار سانتریفیوژ و ادامه تحقیق و توسعه در ایران را بپذیرند و تحمل کنند و این معنایی جز اقتدار ملت ایران ندارد».

وی افزود: اکنون مهم ترین وظیفه ما است حفظ وحدت و انسجام ملی است که خمیرمایه اقتدار مااست؛ آنچه ما را در این مسیر دشوار 12 سال پیش برده، مقاومت و صبوری مردم قهرمان و دلاور ایران در برابر تمامی تحریم ها و تهدیدها و تکیه بر ظرفیت ها و استعدادهای ملی و تقویت های خودباوری عمومی در کنار هدایت های رهبر معظم انقلاب و بالاتر از همه فضل و کرم الهی و عنایات ویژه ائمه معصومین (ع) و بقیة الله الاعظم (عج) است.

وزیر امور خارجه افزود: آنچه هم که در آینده اقتدار جمهوری اسلامی ایران را صیانت می کند حفظ همین موئلفه هاست؛ و چه دقیق و حکیمانه فرمودند رهبر معظم انقلاب در دیدار مسوولان نظام در عید سعید فطر که «ملت ایران باید متحد باشد و قضایای هسته ای نباید زمینه ساز دو دستگی در کشور شود».

ظریف تاکید کرد: در شرایطی که دنیا ایران را مقتدر و رهبر فرزانه ما را پیروز بزرگ این نبرد تاریخی می داند و دوستان ما، مقاومت اسلامی در منطقه همگی شاد از این اقتدار و قدرت اند و بدخواهان این ملت عزا و ماتم گرفته اند، ما یکدل و یک زبان، گفتمان غلبه اراده مردم بر فشار و تحمیل را تقویت کنیم و بیاییم فارغ از همه دسته بندی های سیاسی، با تمام توان، عزت و خودباوری این ملت بزرگ و دلاور را پاسداری کنیم.

به گزارش ایرنا، محمد جواد ظریف وزیر امورخارجه در جلسه علنی صبح سه شنبه پس از گذشت دقایقی از آغاز سخنان خود متن توافق جامع و ضمائم آن را برای طی روال قانونی و تصویب تقدیم مجلس شورای اسلامی کرد.
به نقل از سایت Tik.ir
آریانا واحد IT شرکت لاوین سپهر ایرانیان
دوست دارید بدونید شرکت ما چه خدماتی رو ارائه میده؟؟؟
پس به سایت ما سر بزنید Lovincard.com با کلی تخفیف منتظرتون هستیم.
/ 0 نظر / 6 بازدید