هزینه طراحی استادیوم المپیک توکیو؛‌1/3 میلیارد پوند

مدآنلاین: طراحی زیبا و پر سروصدای زاها حدید، معمار شناخته شده انگلیسی برای استادیوم المپیک 2020 توکیو به دلیل بالا بودن هزینه‌های ساخت، به یک بحث سیاسی گسترده در ژاپن منجر شده است.

شنزو آبه، نخست وزیر ژاپن پیش از این اعلام کرده بود طراحی این استادیوم به دلیل سر به فلک کشیدن هزینه‌های ساخت طراحی کنونی، دوباره از ریشه آغاز خواهد شد. او در گفتگو با خبرنگاران گفته بود: «تصمیم گرفتیم برنامه ساخت استادیوم المپیک-پاراالمپیک توکیو را دوباره از صفر آغاز کنیم. اکنون یک ماه است که به نظرات افراد مختلف درباره تکرار روند طراحی گوش کرده‌ام».

شرکت معماری زاها حدید نیز با انتشار بیانیه‌ای اخبار بازبینی در طرح وی برای استادیوم را تایید کرد. این شرکت می‌گوید: «تیم‌های ما در ژاپن و انگلستان به سختی با شورای ورزش این کشور همکاری می‌کنند تا استادیوم ملی جدیدی طراحی کنیم که برای میزبانی جام جهانی راگبی در سل 2019 و المپیک 2020 توکیو آماده باشد و بتواند نیاز این کشور به محلی جدید برای ورزش در 50 تا 100 سال آینده را تامین کند.» این بیانیه می‌افزاید: «کاملا درست است که مزایا و هزینه‌های یک استادیوم ملی جدید باید به صورت کامل و دقیق بین تصمیم گیرندگان و عموم مردم به اشتراک گذاشته شده و توسط آنها درک شود و امیدواریم این یکی از اهداف بررسی دوباره طرح توسط نخست وزیر باشد.»

سال گذشته هزینه ساخت این استادیوم برابر 1/3 میلیارد پوند تخمین زده شد. نخست وزیر ژاپن با اشاره به همین هزینه می‌گوید: «هزینه‌های ساخت تورم زیادی داشته‌اند و عموم مردم و حتی ورزشکاران از این برنامه انتقاد کرده‌اند. همین مسئله باعث شد به این نتیجه برسم که در این حالت نمی‌توانیم بازی‌ها را به گونه‌ای میزبانی کنیم که همه مردم از آن لذت ببرند.» در عین حال شرکت معماری زاها حدید به این سخنان نخست وزیر واکنش نشان داده و اعلام کرد: «اینگونه نیست که افزایش گزارش شده در هزینه‌های ساخت به دلیل طراحی این طرح بوده باشد، زیرا در این طراحی از مواد و تکنیک‌های استانداردی استفاده شده است که کاملا در حیطه توانایی پیمانکاران ژاپنی بوده و بودجه شورای ملی ورزش ژاپن نیز از عهده آن بر می‌آید».

این شرکت می‌افزاید: «چالش اصلی را ما پذیرفته‌ایم که با وجود افزایش سالانه هزینه‌های ساخت و ساز در ژاپن، یک هزینه ساخت ثابت با تاریخ سررسید معینی را برای اتمام پروژه پذیرفته‌ایم». از سوی دیگر این پروژه با انتقاد شدید معماران برجسته ژاپنی از جمله تویو ایتو، سو فوجیموتو، کنگو کوم و فومیهی کو ماکی مواجه شده است که طوماری برای فسخ این پروژه به دلیل ابعاد اجرای آن تهیه کرده بودند. در مقابل زاها حدید نیز در واکنش به همین انتقادات در مصاحبه با یک مجله معتبر معماری آنها را «ریاکار» خوانده و موقعیتی که بوجود آمده را برای آنها «شرم‌آور خواند». او در این مصاحبه گفت: «آنها نمی‌خواهند یک خارجی ورزشگاه ملی توکیو را بسازد اما از سوی دیگر همه آنها در کشورهای خارجی کار می‌کنند. مشکل اصلی این است که آنها بازنده بودند. آنها در این رقابت باختند»

 

به نقل از سایت modeonline.ir

آریانا واحد IT شرکت لاوین سپهر ایرانیان

دوست دارید بدونید شرکت ما چه خدماتی رو ارائه میده؟؟؟

پس به سایت ما سر بزنید Lovincard.com با کلی تخفیف منتظرتون هستیم.

 

 

/ 0 نظر / 56 بازدید