دردسرهای اینستاگرام برای بازیگران

فرارو- با آنکه چندی پیش خبر ممنوع التصویری برخی هنرمندان هنجارشکن توسط صدا و سیما تکذیب شده بود اما هفته پیش بار دیگر یکی از نمایندگان مجلس خبر داد که از همکاری رسانه ملی با هنرمندانی که عکس خلاف شرع از خود در فضای مجازی منتشر می کنند جلوگیری می شود. بعد از این خبر بود که شورای نظارت بر صدا و سیما هم این خبر را تایید و اعلام کرد بر اساس مصوبه‌ ای، رسانه ملی موظف است تا با هنرمندانی که شئونات اخلاقی و رسانه‌ ای را در شبکه‌ های اجتماعی رعایت نمی‌ کنند قطع همکاری کند. این بار هم زور مجلس بیشتر بوده و حال حضور هنرمندان در فضاهای مجازی زنگ خطری برای آنان است.

 

پایگاه رسمی اطلاع‌رسانی شورای نظارت بر سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران در مطلبی نوشت: «بر اساس مصوبه اخیر شورای نظارت بر سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران با عنایت به حضور کارمندان و هنرمندان متعهد و پاک سیرت در رسانه ملی، متاسفانه تعداد قلیلی از هنرمندان با حضور هنجارشکنانه خود در این شبکه‌ها و با انتشار تصاویر نامناسبی از خود، شؤونات اخلاقی و ضوابط سازمانی را رعایت ننموده‌اند و موجبات دلخوری خیل عظیم هنرمندان متعهد و اهالی فرهنگ و هنر را فراهم آورده‌اند. از این رو و بر اساس این مصوبه سازمان صدا و سیما موظف شد تا با هنرمندانی که در این شبکه‌ها خلاف شؤونات حاضر شده‌اند قطع همکاری نماید. شورای نظارت بر سازمان صدا و سیما، استفاده و حضور در شبکه‌های اجتماعی را فرصت تعامل هرچه بهتر هنرمندان با مردم و مخاطبان دانسته و صرفاً حضور نامناسب و انتشار تصاویری که باعث نادیده انگاشته شدن ارزش‌ها می‌شود را خلاف ضوابط و مقررات می‌داند.»

 

این خبر در حالی منتشر شده است که شانزدهم تیرماه خبرگزاری ها رسمی آن را به گونه ای دیگر نقل کردند. مثلا سایت تابناک نوشت: «حضور بازیگران، خواننده‌ها و مجریان در شبکه‌های اجتماعی به ویژه اینستاگرام محدود خواهد شد؛ محدودیتی که طیفی از این سه گروه در پی‌ اش خواهند رفت تا از گزند عوارضی که ممکن است تصاویرشان برای امنیت شغلی‌ شان در پی داشته باشد، در امان بمانند.»

 

پس از انتشار این خبر روابط عمومی صدا و سیما حضور هنرمندان و مجریان در شبکه‌ های اجتماعی را ممنوع ندانست و عنوان کرد رسانه ملی هیچ تصمیمی مبنی بر اعمال محدودیت بر حضور هنرمندان و مجریان صدا و سیما در شبکه های اجتماعی نگرفته است.

 

روابط عمومی این سازمان توضیح داد در پی ادعای برخی سایت‌ های خبری درخصوص ابلاغ تصمیم رسانه ملی به هنرمندان، مجریان و گویندگان سازمان صدا و سیما مبنی بر ممنوعیت حضور در شبکه‌های اجتماعی، مدیرکل روابط عمومی سازمان با تکذیب این خبر تأکید کرد که هیچ گونه تصمیم یا بخشنامه‌ای در این خصوص توسط رسانه ملی صادر نشده است.

نعمتی انارکی به ایسنا گفت: «آنچه در برخی سایتها در این باره نقل شده کذب محض و به کلی عاری از صحت است.»

 

حال اما بر خلاف این تکذیب ها خبر ممنوع التصویری بازیگران بدحجاب به طور رسمی آن هم از طرف مقامات منتشر شده است. شورای نظارت بر سازمان صدا و سیما اعضایی متشکل از سه قوه هستند؛ دو نماینده از قوه مجریه، دو نماینده مقننه و دو نماینده قوه قضاییه که کلیه امور مربوط به سازمان را مورد تحلیل و بررسی قرار می‌ دهند. مسائل و مشکلات بررسی شده توسط کارشناسان شورا در جلسات شورا که به صورت هفتگی با حضور نمایندگان قوای سه‌ گانه برگزار می‌ گردد بحث و بررسی و در خصوص اقدامات مقتضی تصمیم‌گیری می‌ گردد. این بار شورا تصمیم گرفته است که دیگر هنرمندان هنجارشکن و افرادی که شئونات را رعایت نمی کنند جایی در صدا و سیما ندارند.

 

به نظر می آید در این میان جنجال های برنامه ماه عسل هم آنچنان بی تاثیر نبوده است. زیرا در ابتدا آنچه این مصوبه را به صدر اخبار آورد اشاره نمایندگان مجلس و اعضای ناظر در شورای نظارت به همان مهمان جنجالی و لزوم مقابله با این موارد بوده است.

سیدرمضان شجاعی کیاسری عضو ناظر مجلس در شورای نظارت بر صداوسیما با اشاره به مهمان جنجالی ماه عسل، خبر داد: «در جلسه شورای نظارت بر صداوسیما مصوب شده که از همکاری رسانه ملی با هنرمندانی که عکس خلاف شرع از خود در فضای مجازی منتشر کرده‌ اند جلوگیری شود»؛ رویکردی که می‌تواند به خصوص درباره نوع پوشش بسیاری از بازیگران زن در برخی تصاویر اینستاگرامی‌ شان مصداق پیدا کند.

 

نماینده مردم ساری در مجلس شورای اسلامی افزوده است: «بسیاری از هنرپیشه‌ ها در صفحات اجتماعی خود عکس خلاف شرع منتشر می‌ کنند. این‌ ها کسانی ‌هستند که چون می‌ خواهند از طریق صداوسیما نان بخورند با پوشش مناسب در رسانه ملی ظاهر می‌ شوند، ولی در صفحات اجتماعی ارزش‌ ها را زیر پای می‌ گذارند و حرمت همکاری با رسانه جمهوری اسلامی را زیر سؤال می‌ برند‌.»

 

او در واکنش به تکذیبیه صدا وسیما نسبت به مصوبه شورا گفته: «رسانه ملی براساس اصل 175قانون اساسی موظف به رعایت مصوبات این شورا است و کارکنان این سازمان به هیچ عنوان نباید از اعتماد مردم سوء استفاده کنند.»

هرچند که خبر ممنوعیت فعالیت هنرمندان در شبکه های اجتماعی تکذیب شد اما چون در این میان هیچ ضابطه و مرزی مشخص برای تشخیص شؤونات اجتماعی وجود ندارد، این مصوبه می تواند به گونه ای همان شرط منع حضور در فضای مجازی و شبکه های اجتماعی به ازای همکاری با سازمان صدا و سیما باشد.


احتمالا با این مصوبه تذکر به گروهی از بازیگران، خواننده‌ها و مجریان آغاز خواهد شد، برخی از این طیف ترجیح خواهند داد حضورشان را در شبکه‌ های اجتماعی محدود کنند تا حضورشان در شبکه‌ های تلویزیونی محدود نشود و عطایش را به لقایش ببخشند. شاید هم عده ای آن را جدی نگیرند و از این به بعد هم شاهد دوری بیشتر هنرمندان از صدا و سیما باشیم. اتفاقی که با آمدن مدیر جدید گمان می رفت کمتر از گذشته اتفاق بیفتد و شاهد آشتی هنرمندانی که سال هاست حضور کمرنگی در صدا و سیما دارند باشیم.

به نقل از سایت fararu.com

آریانا واحد IT شرکت لاوین سپهر ایرانیان

دوست دارید بدونید شرکت ما چه خدماتی رو ارائه میده؟؟؟

پس به سایت ما سر بزنید Lovincard.com با کلی تخفیف منتظرتون هستیم.

 

/ 0 نظر / 10 بازدید