لوران فابیوس: کمپانی های فرانسوی نباید به خاطر موضع تند ما در مذاکرات با ایران م

فابیوس قرار است هفته آینده به ایران سفر کند که نخستین سفر یک وزیر امور خارجه فرانسه به ایران پس از 12 سال به شمار می رود. این سفر تنها دو هفته پس از موافقتنامه به دست آمده بین تهران و قدرت های جهان به منظور محدود شدن برنامه هسته ای ایران در ازای کاهش تحریم ها علیه این کشور انجام خواهد شد.
رویترز نوشت: لوران فابیوس وزیر امور خارجه فرانسه روز سه شنبه پیش از سفر خود به ایران به منظور احیای روابط دو کشور گفت موضع تند فرانسه در قبال ایران در مذاکرات هسته ای ، به شرکت های بازرگانی فرانسوی پس از لغو تحریم ها علیه تهران لطمه وارد نخواهد کرد.

به گزارش پایگاه خبری «تیک»، فابیوس قرار است هفته آینده به ایران سفر کند که نخستین سفر یک وزیر امور خارجه فرانسه به ایران پس از 12 سال به شمار می رود. این سفر تنها دو هفته پس از موافقتنامه به دست آمده بین تهران و قدرت های جهان به منظور محدود شدن برنامه هسته ای ایران در ازای کاهش تحریم ها علیه این کشور انجام خواهد شد.

فابیوس در مصاحبه با رادیو « فرانس انتر France Inter » گفت :« درست است که فرانسه موضعی بسیار قاطع داشت. اما آیا این شرکت های فرانسوی هستند که به خاطر چنین موضعی باید مجازات شوند؟ من می گویم نه ، زیرا ما در گذشته حضور مهمی در ایران داشته ایم. تجربه ما در بسیاری از زمینه ها عالی بوده است.»

زمانی که روند کاهش تحریم ها علیه ایران آغاز شود بیش از 100 میلیارد دلار از دارایی های مسدود شده این کشور بازگردانده خواهد شد.

نزدیکی سیاسی و بازرگانی فرانسه به کشورهای عرب سنی به ویژه عربستان سعودی که مهم ترین رقیب منطقه ای ایران به شمار می رود نیز از مسائل مهمی است که باعث پیچیدگی روابط تهران و پاریس شده است.

فابیوس قرار است 29 ژوئیه به تهران سفر کند. وی در این سفر با حسن روحانی رئیس جمهور ایران دیدار خواهد کرد. برخلاف زیگمار گابریل Sigmar Gabriel وزیر اقتصاد آلمان که در صدر یک هیئت بزرگ بازرگانی این هفته به ایران سفر کرد ، فابیوس در این سفر مقامات بازرگانی کشورش را با خود نخواهد برد. گابریل نخستین مقام بلندپایه غربی بود که پس از موافقتنامه به دست آمده با ایران به تهران سفر کرد.

اما پاریس برای لغو تحریم ها علیه ایران آماده می شود که در صورت پایبندی ایران به موافقتنامه هسته ای به دست آمده ، می تواند از سه ماهه نخست سال 2016 آغاز شود.

یک دیپلمات بلندپایه فرانسوی گفت دیپلمات ها سه شنبه شب قرار است حدود 50 نفر از مدیران ارشد برخی شرکت های مهم فرانسوی را از جزئیات این موافقتنامه مطلع کنند. « مدف Medef »‌ که مهم ترین گروه لابی بازرگانی فرانسه به شمار می رود قرار است اواخر ماه سپتامبر هیئتی متشکل از نمایندگان حدود 80 شرکت را به ایران بفرستد.

به لحاظ تاریخی شرکت های فرانسوی ازجمله شرکت خودروسازی پژو و شرکت نفتی توتال در بازار ایران فعالیت چشمگیری داشته اند اما تحریم های اتحادیه اروپا و به ویژه آمریکا علیه ایران که از سال 2011 به اجرا درآمد باعث خروج این شرکت ها از ایران شد.

بنا بر آمارهای وزارت امور خارجه فرانسه صادرات ایران به فرانسه از یک میلیارد و 770 میلیون دلار در سال 2011 به 62 میلیون دلار در سال 2013 کاهش یافت. صادرات فرانسه به ایران نیز از یک میلیارد و 660 میلیون دلار در سال 2011 به 494 میلیون دلار در سال 2013 کاهش یافت.

بانک فرانسوی « بی ان پی پاریبا BNP Paribas » سال 2014 به علت داد و ستد با ایران که نقض تحریم های آمریکا به شمار می رفت حدود 9 میلیارد دلار جریمه شد.
به نقل از سایت Tik.ir
آریانا واحد IT شرکت لاوین سپهر ایرانیان
دوست دارید بدونید شرکت ما چه خدماتی رو ارائه میده؟؟؟
پس به سایت ما سر بزنید Lovincard.com با کلی تخفیف منتظرتون هستیم.
/ 0 نظر / 6 بازدید