میکروآپارتمان آقای هانژار، 13 متر مربع!

مدآنلاین: سیمون هانژار طراح شناخته شده لهستانی آپارتمانی ریز را در روکلا طراحی کرده است که در عین داشتن آشپزخانه، اتاق خواب و دستشویی، تنها 13 مترمربع وسعت دارد. این طراحی که نمونه اول آن برای خود طراح ساخته شده است اکنون به نام میکروآپارتمان شناخته می‌شود. هانژار که استاد آکادمی هنرهای زیبا و طراحی روکلا محسوب می‌شود در ابتدا این ریز آپارتمان را صرفا به عنوان محل خواب طراحی کرد اما بعدها به این نتیجه رسید که باید حس خانه‌ای کامل را در آن ایجاد کند.
 او خودش درباره این طراحی می‌گوید: «این آپارتمان برای من شبیه انبار و در عین حال یک اتاق هتل بود. اما بعد از آنکه مدتی در این محل زندگی کردم به این نتیجه رسیدم که این می‌تواند برای من بهترین راه حل باشد.» او می‌افزاید: «آپارتمان‌های فوق کوچک برای مینی‌مالیست‌هایی فوق‌العاده است که می‌خواهند از زندگی لذت ببرند». تختخواب دونفره این آپارتمان در بالای یک یونیت چوبی قرار دارد و حمام کوچک با کاشی‌های سفید این آپارتمان نیز در آن قرار گرفته است، البته مسیر ورودی به آن با یک درب کشویی طراحی شده است. نقشه این آپارتمان همچنین تا روی آشپزخانه ادامه پیدا کرده و آشپزخانه نیز تا پشت فضای پشت درب جلویی  ادامه پیدا کرده است.

آشپزخانه این آپارتمان دارای سینک، کابینتی کوچک و تخته میوه خردکنی است که زیر کشوهایی پنهان شده، اما امکان استفاده از آن، تنها زمانی فراهم می شود که در بسته باشد.

در جلوی دستشویی نیز یک کابینت بزرگتر وجود دارد که حاوی یک ماشین لباسشویی کوچک، لباس و لوازم ضروری خانه است. نردبانی که برای دسترسی به تختخواب استفاده می‌شود نیز روی یک ریل در لبه آن این طرف و آن طرف می‌رود تا امکان باز شدن کمد فراهم شود. مجموعه‌ای بزرگتر از کشوهای اضافی و یک میز کوچک نیز روی دیوار روبرویی ایجاد شده است.

طراح این آپارتمان کوچک علاوه بر عناصر کاربردی، خصوصیات دکوری را نیز به طراحی خود اضافه کرد است تا حس خانگی این طرح را بیشتر کند.

هانژار می‌گوید: «با وجود کوچک بودن فضا هدف من این بود که راحتی و کاربردی بودن این خانه از دست نرود. حتی برای کسانی که خانه‌های رویایی را دوست دارند، یک هاموک(نوعی ننو که بیشتر پایه چوبی دارد) طراحی کرده‌ام». این هاموک در انتهای اتاق و در جلوی تنها پنجره این خانه آویزان شده است. دوچرخه هانژار نیز روی یک طبقه چوبی در ارتفاع بالایی روی دیوار قرار داده می‌شود که در عین ایجاد یک نقطه تمرکز، دوچرخه را نیز از جلوی دست و پا جمع می‌کند. او می‌افزاید: «دوچرخه اکنون یکی از عناصر داخلی زندگی شهری است.این وسیله بهترین ابزار حمل و نقل شهری است، با محیط زیست سازگار است و سریع هم هست. به دلیل کمبود فضا من آن را روی دیوار آویزان کردم تا به نوعی دکور خانه هم باشد.» « گلدان‌ها و چراغ خواب‌ها هم به روشن‌تر شدن فضا کمک می‌کند که تا حد ممکن و با استفاده از دیوارها و کندهای سفید، روشن طراحی شده است.»

  هانژار می‌گوید: «در این خانه همه چیز به رنگ‌های روشن طراحی شده است تا فضا کمی بزرگتر به نظر بیاید همه این نکات به زیبایی شناسی و کارآمدی فوق‌العاده این فضا کمک می‌کنند.» در میان طراحان روندی فزاینده برای استفاده بیشتر از فضاهای کوچک وجود دارد، این مسئله بویژه با بالا رفتن هزینه و قیمت زمین اهمیت بیشتری پیدا کرده است. البته باریک‌ترین خانه دنیا نیز در لهستان طراحی شده است. این خانه تنها 122 سانتی متر عرض داشته و در حال حاضر باریک‌ترین خانه‌ای‌ست که با طراحی مدرن ساخته شده است.

 در برلین نیز در یک آپارتمان کوچک، طراحی آلمانی یک بخش بسیار کوچک را به میکروآپارتمان‌ها اضافه کرد تا بتواند آشپزخانه، دستشویی و نیم اشکوب(نیم طبقه) را در آنها ایجاد کند. یک طراح سوئیسی نیز برای خلق فضای خواب و انبارهای بسیار کوچک، در آپارتمان‌های ریز، از یک جعبه با فضایی با استفاده بهینه استفاده کرده است. در جایی دیگر، دانشجویان و اعضای هیات علمی آزمایشگاه تحقیقاتی UCLA نیز خانه‌های بسیار کوچکی را برای شرکت در مسابقه خانه‌های ارزان قیمت طراحی کردند. این مسابقه در نیویورک با نام «میکرو آپارتمان‌ها» برای حل مسئله کمبود آپارتمان‌های کوچک در منهتن برگزار شده بود.

به نقل از سایت modeonline.ir

آریانا واحد IT شرکت لاوین سپهر ایرانیان

دوست دارید بدونید شرکت ما چه خدماتی رو ارائه میده؟؟؟

پس به سایت ما سر بزنید Lovincard.com با کلی تخفیف منتظرتون هستیم.

/ 0 نظر / 53 بازدید