قیمت بنزین در آستانه تغییر و تحول است؟

مسئولان وزارت نفت ایران می‌گویند در مورد سهمیه سوخت خرداد ماه خودروهای شخصی هنوز تصمیم‌گیری نشده است. این احتمال مطرح شده است که بنزین برای خودروهای شخصی در ایران به صورت تک نرخی عرضه شود.

داوود عربعلی، سخنگوی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران روز شنبه دوم خرداد گفت که در اولین ساعات خرداد ماه سهمیه خودروهای عمومی و وانت‌بارها واریز شده است.

به گزارش پایگاه خبری «تیک»، این مقام مسئول با این حال تصریح کرد که سهمیه سوخت خودروهای شخصی و موتورسیکلت‌های هنوز واریز نشده است. به گفته عربعلی، مشکل فنی در مورد واریز سوخت وجود ندارد و در این مورد "نهادهای دولتی" در حال تصمیم‌گیری در این باره هستند.

قیمت حامل‌های انرژی در سال جدید خورشیدی افزایش نداشته و به نوشته خبرگزاری ایرنا مقامات وزارت نفت، تاکید کرده‌اند که تا پایان امسال، تغییری در قیمت و میزان سهمیه خودروها ایجاد نخواهد شد.

گام‌های آرام دولت به سمت کاهش یارانه سوخت

روزنامه دنیای اقتصاد در شماره روز شنبه دوم خرداد ماه با عنوان "بنزین تک نرخی در راه است؟" به بررسی احتمال تک نرخی شدن قیمت بنزین برای خودروهای شخصی پرداخته است.

این گزارش تصریح می‌کند که نهادهای مسئول خواهان یکسان‌سازی قیمت بنزین و حذف سهمیه آن هستند. دولت در نظر دارد بنزین را لیتری ۱۰۰۰ تومان عرضه کرد. در حال حاضر بنزین سهمیه‌ای ۷۰۰ تومان به فروش می‌رسد.

به نوشته رونامه دنیای اقتصاد، بنزین سهمیه در حدود ۷۰ درصد از کل مصرف را به خود اختصاص داده و تنها ۳۰ درصد از فروش بنزین به قیمت آزاد صورت می‌گیرد.

قیمت بنزین عرضه شده در ایران با قیمت بنزین در بازارهای جهانی اختلاف فاحشی دارد. این کشور بیشترین میزان یارانه سوخت را در میان کشورهای منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا پرداخت می‌کند.

گرچه دولت موظف شده تا پایان دوره برنامه پنجم توسعه (پایان ۱۳۹۴) قیمت‌ بنزین و حامل‌های انرژی را به ۹۰ درصد قیمت فوب خلیج‌فارس برساند اما در حال حاضر این اختلاف قابل توجه است.

قیمت هر لیتر بنزین فوب خلیج فارس بر اساس ارز مبادله‌ای در حدود ۱۶۳۰ تومان است در حالی که در ایران هر لیتر بنزین به صورت متوسط (میانگین قیمت سهمیه‌ای ) در حدود ۸۰۰ تومان عرضه می‌شود.

نگرانی از تبعات سیاسی

اختصاص بخش قابل توجهی از بودجه دولت به پرداخت یارانه سوخت، کسری بودجه قابل توجهی را در پی داشته است. همزمان اختلاف قیمت در ایران و کشورهای همسایه بازار قاچاق سوخت را رونق بخشیده است.

اما نگرانی از آثار تورمی افزایش قیمت حامل‌های انرژی، سیاست‌‌گذاران اقتصادی دولت حسن روحانی را دچار تردید کرده است. به نظر می‌رسد در اولین قدم دولت سهیمه بنزین خودروهای عمومی و تاکسی‌ها را به شکل پیشین حفظ کرده تا بتواند از آثار روانی افزایش قیمت احتمالی بکاهد.

باید دید آیا روند کند بهبود وضعیت اقتصاد ایران به دولت میانه‌رو حسن روحانی اجازه می‌دهد تا سیاست‌های قاطع‌تری در بخش مربوط به انرژی اتخاذ کند یا نه. و یا این‌که دولت ایران همچنان ترجیح می‌دهد به جای عمل به توصیه کارشناسان، به قیمتی گزاف رضایت شهروندان را حفظ کند.

به نقل از سایت Tik.ir

آریانا واحد IT شرکت لاوین سپهر ایرانیان

جهت اطلاع از خدمات شرکت با شماره 02122877884 تماس بگیرید.

/ 1 نظر / 5 بازدید
سحر

ای بابا